Dlaczego kosmetyków z proteinami warto używać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Dlaczego kosmetyków z proteinami warto używać?

Świadoma pielęgnacja skóry i włosów opiera się między innymi na rozsądnym doborze kosmetyków. Warto przyjrzeć się produktom, które w swoim składzie zawierają proteiny. Czym charakteryzuje się ten składnik? Jakie kosmetyki z proteinami wybierać?

Proteiny to inaczej białka, czyli podstawowy budulec organizmu, który możemy znaleźć w mięśniach, gruczołach i organach wewnętrznych. Są zbudowane z aminokwasów połączonych wiązaniami peptydowymi. Dzielimy je na zwierzęce i roślinne.

Proteiny pozyskujemy między innymi z:

  • soi,
  • pszenicy,
  • kukurydzy,
  • mleka,
  • owczej wełny,
  • rybich łusek.

Białka są niezbędne, by nasz organizm mógł prawidłowo pracować, dlatego musimy dbać o ich optymalny poziom, spożywając określone produkty spożywcze, takie jak mięso, ryby, jajka czy nabiał. Dzięki wielu drogocennym właściwościom, proteiny znalazły też zastosowanie w kosmetologii. W preparatach kosmetycznych najczęściej stosuje się produkty częściowej lub całkowitej hydrolizy białek naturalnych, które – w zależności od stopnia hydrolizy – różnią się zdolnością wchłaniania i zatrzymywania wody, a także własnościami filmotwórczymi. W kosmetyce znalazły zastosowanie głównie białka strukturalne, które wchodzą w skład skóry, takie jak kolagen, elastyna i keratyna. Często wykorzystuje się także białka jedwabiu i mleka oraz niektóre proteiny roślinne (soję, pszenicę, migdały i kukurydzę).

Jak wykorzystuje się proteiny w pielęgnacji?

Proteiny znajdujące się w kosmetykach najczęściej odpowiadają za nawilżenie i elastyczność skóry bądź włosów. Lepsza sprężystość naskórka pomaga zredukować zmarszczki i przedłuża młody wygląd skóry. Po kosmetyki z proteinami powinny więc sięgać osoby, które szukają preparatów o działaniu antyoksydacyjnym. Jakie efekty uzyskamy, gdy będziemy stosować kosmetyki z proteinami?

Odżywiona twarz

Jak dbać o twarz, aby cieszyć się gładką i nawilżoną skórą? Warto sięgnąć po krem z proteinami, który pozwala zatrzymać wodę w organizmie, jednocześnie nawilżając skórę. Jeśli zwiększymy elastyczność naskórka, to uda nam się zmniejszyć liczbę nowych zmarszczek. Co ważne, substancje odżywcze pomogą wypełnić już powstałe zmarszczki.

Do pielęgnacyjnej rutyny dołączmy jeszcze kosmetyk do oczyszczania skóry twarzy oraz tonik wyrównujący koloryt naskórka.

silviarita/pixabay.com

Zregenerowane włosy

Skoro białko jest podstawowym budulcem organizmu, to kosmetyki z proteinami wykazują działanie odbudowujące. Jeśli borykamy się ze zniszczonymi i suchymi włosami, sięgnijmy po proteinową odżywkę. Substancje aktywne przenikną w głąb włosa i pobudzą procesy regeneracyjne. Pomogą również domknąć łuski włosów wysokoporowatych, które mają tendencję do puszenia. Dzięki regularnemu stosowaniu odżywki proteinowej włosy będą błyszczące i wygładzone.

Nawilżona skóra ciała

Do codziennej pielęgnacji warto włączyć balsamy i mleczka z proteinami, zwłaszcza jeśli naszym problemem jest sucha skóra. Dzięki właściwościom nawilżającym protein pozbędziemy się niekomfortowego uczucia szorstkości skóry. Pamiętajmy o starannym nawilżaniu skóry również po goleniu.

Zdrowe paznokcie

Twoje paznokcie są słabe i łamliwe? Wpływ na taki stan ma wiele czynników, na przykład sprzątanie przy użyciu silnych detergentów bez rękawiczek, nieodpowiednia dieta, zdrapywanie lakieru. Pomocne mogą okazać się lakiery do paznokci z proteinami, które skutecznie odżywiają, odbudowują i wzmacniają płytkę paznokci.

Zdj. główne: silviarita/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*